Jak prawidłowo przykleić tapetę?

sie 24

Jak prawidłowo przykleić tapetę?

Tapety to efektowny materiał wykończeniowy, dzięki któremu możemy niezwykle atrakcyjnie wykończyć wnętrze. Przyklejanie tapet nie jest zadaniem skomplikowanym i z powodzeniem możemy je wykonać samodzielnie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym sprawnie przeprowadzimy prace wykończeniowe, a ich efekt z pewnością będzie zadowalający.

Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i kolorów tapet, które otwierają przed nami ogromne możliwości aranżacyjne. Zanim jednak przystąpimy do przyklejania tapety, warto poznać kilka najważniejszych zasad.

Przygotowanie podłoża

head-682484_1280

Ściana, którą pokryjemy tapetą musi być przede wszystkim odpowiednio przygotowana. Podłoże powinno być wyrównane i dobrze związane, dzięki czemu powierzchnia będzie idealnie równa po przyklejeniu materiału wykończeniowego. Nierówności i ubytki można wyrównać za pomocą gipsu, a następnie zeszlifować. Na koniec powierzchnię pokrywamy gruntem, dzięki któremu łatwiej przykleimy tapetę.

Rodzaj tapety

O sukcesie naszych prac, a także długotrwałym ich efekcie, w dużej mierze decyduje rodzaj tapety. Musi być ona nie tylko dobrze dobrana do charakteru pomieszczenia, ale też wygodna w montażu. Osoby niedoświadczone najlepiej poradzą sobie z tapetami, które wymagają naniesienia warstwy kleju jedynie na podłoże np. winylowe. Przykładowo tapety papierowe, które pokrywa się dodatkową warstwą kleju, mogą być kłopotliwe – papier nasiąka preparatem przez co się marszczy i łatwo urywa. Tapety z włókna szklanego również mogą przysporzyć wielu trudności podczas układania, zwłaszcza jeśli wykonujemy to zadanie pierwszy raz.

Natomiast jeśli po zakończeniu prace zastanawiamy się, jak wykorzystać pozostałości tapety, inspirujące pomysły znajdziemy w artykule: http://www.ebrodnica.pl/polecane/7527-jak-kreatywnie-wykorzystac-resztki-tapety.html

Dobór kleju

nalepka z tekstem

Na rynku dostępne są zarówno uniwersalne preparaty, jak i te przeznaczone dla konkretnych typów tapet. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybranie kleju dedykowanego np. do tapet papierowych lub winylowych. Niektóre z tych środków wymagają wcześniejszego przygotowania, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *