Jakich błędów unikać w aranżacji kuchni?

sie 11

Jakich błędów unikać w aranżacji kuchni?

Wydawać by się mogło, że aranżacja kuchni to nic trudnego. Okazuje się, że może to jednak być spore wyzwanie. Nie wystarczy bowiem jedynie wybrać meble kuchenne, blaty oraz sprzęt AGD. Wszystkie te elementy należy jeszcze umiejętnie rozplanować. Niestety – czasem popełniamy w tej kwestii błędy. Oto najczęstsze aranżacyjne wpadki, jakich musimy się wystrzegać urządzając swoją kuchnię.

Brak wyraźnego podziału na strefy

kuchnia

Aby przygotowywanie posiłków, przechowywanie produktów spożywczych i naczyń oraz zmywanie było wygodne, kuchnia musi być podzielona na 5 stref. Są to strefy zmywania, przechowywania, zapasów, gotowania oraz przygotowywania. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrza składające się na strefy, powinny po sobie logicznie następować np. zlewozmywak powinien być zlokalizowany w pobliżu zmywarki. Zbyt duże odległości pomiędzy tymi częściami kuchni, mogą znacznie utrudnić sprawne przygotowywanie posiłków oraz gotowanie. O tym, jak umiejętnie wykorzystać przestrzeń w otwartej kuchni oraz gdzie umieścić meble kuchenne można przeczytać w ciekawym artykule http://www.kiedymamaniespi.pl/2016/08/2-w-1-czyli-jak-urzadzic-kuchnie-z.html

Nieodpowiednia wysokość blatów

Szacuje się, że optymalna wysokość, na jakiej powinny znajdować się blaty kuchenne to mniej więcej 90 cm licząc od poziomu podłogi. Problem tkwi właśnie w tym mniej więcej. Każdy z nas jest innego wzrostu i to właśnie do swoich indywidualnych potrzeb powinniśmy dostosować wysokość, na jakiej znajduje się powierzchnia robocza. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie jej o 20 cm poniżej ramienia zgiętego w łokciu.

Niefunkcjonalne szafki

blaty kuchenne

Nawet w przestronnych kuchniach każdy centymetr powierzchni do przechowywania jest na wagę złota. Niestety często nawet jeśli udało nam się wygospodarować odpowiednią liczbę szafek, to korzystanie z nich jest nie wygodne, ponieważ źle je dobraliśmy. Przykładowo szafki dolne wyposażone w półki nie są dobrym rozwiązaniem. Sięganie po ich zawartość może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza na tych najniższych. Zdecydowanie lepiej jest postawić na szuflady.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *