Jaki karnisz wybrać?

sie 03

Karnisze są elementem, który idzie w parze razem z zasłonami i firankami. Dobranie dobrego karnisza jest niezwykle ważne. Muszą one pasować zarówno do wystroju wnętrza, jak również do użytego rodzaju tkanin. Karnisze są elementem dekoracyjnym naszego okna – dlatego ważne jest ich dobre dobranie.

Karnisze dzieli się na kilka rodzajów – między innymi na ścienne, czy też sufitowe. Rozróżnia się je także ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane – drewniane, plastikowe oraz metalowe. Karnisze ścienne montowane są bezpośrednio w ścianie – nad otworem okiennym, stanowią one jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można zastosować w nowoczesnym wnętrzu. Dzięki temu karnisze ścienne sprawdzają się i cieszą naprawdę dużym zainteresowaniem. Najczęściej stosuje się karnisze drążkowe z kółkami – dzięki temu można z łatwością przesuwać po nich firankę oraz zasłony.

Karnisze sufitowe nie są elementem archaicznym, jak uważają niektórzy – w dalszym ciągu pełnią bardzo ważną funkcję w domu i są często wybierane. W zależności od tego, jak dużo wsporników użyje się podczas montażu, można uzyskać różną ilość szyn. Szyny przeznaczone są dla zasłon oraz firan, ich większa ilość pozwala na uzyskanie różnych efektów. Dodatkowo karnisze sufitowe można montować w wersji ściennej, dzięki czemu uzyskać można zupełnie nową dekorację okna.

Karnisze wykonane z drewna nadają niepowtarzalnego charakteru wnętrzu. Mogą być nie tylko matowe, ale także satynowe, czy też błyszczące. Karnisze wykonane z drewna idealnie wpasowują się w wiejski lub też skandynawski styl mieszkania. Dla nowoczesnego wyglądu pomieszczenia idealnie sprawdzą się karnisze wykonane z plastiku. Bardzo dobrze współgrają one wówczas z futurystycznym wnętrzem lub też z pomieszczeniem urządzonym w stylu retro. Karnisze wykonane z plastiku są tańsze od tych drewnianych. Nie oznacza to jednak, że są one w jakikolwiek sposób gorsze.

Ostatnim rodzajem są karnisze wykonane z metalu – to one są najczęściej wybierane. Ich duża popularność zawdzięczana jest między innymi dzięki ich walorom użytkowym oraz estetycznym. Wykorzystanie karnisza metalowego daje bardzo dużo możliwości. Spotkać można karnisze z metalu z wykorzystaniem prążkowanego metalu, jak również w połączeniu z drewnem. Karnisz stanowi uzupełnienie wnętrza domu, dobrze jest odpowiednio dobrać ten, który będzie stanowił uzupełnienie naszego pomieszczenia. Bardzo często źle dobrane karnisze mogą sprawiać wrażenie przytłoczenia w danym pokoju. Więcej znajdziesz we wpisie Rodzaje karniszy: poznaj różne modele i wybierz najlepszy dla siebie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *