Jak wybrać karnisze?

sie 02

Karnisz to niezastąpiony element dekoracji okna. Właściwie dobrany stanie się doskonałym uzupełnieniem każdej aranżacji pomieszczenia. Jaki rodzaj karniszy będzie dla nas najodpowiedniejszy?

Obecnie na rynku możemy wybierać spośród wielu modeli karniszy. Mamy możliwość kupienia gotowych kompletów lub dobrania wszystkich niezbędnych elementów samodzielnie. Karnisze składają się ze wsporników, drążka, końcówek i elementów do wieszania. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na takie, które są bezpośrednio montowane do sufitu lub między ścianami. Same karnisze dostępne są w wielu kolorach.

Do najpopularniejszych zaliczamy mosiądz, matowy chrom, drewno i antracyt. Biorąc pod uwagę materiały, z których wykonany jest karnisz, warto pamiętać, by dopasować go do żyrandola lub okuć meblowych. Karnisze drewniane z kolei doskonale zaprezentują się, współgrając z meblami, podłogą lub drzwiami znajdującymi się w tym samym pomieszczeniu. Przed zakupem warto wiedzieć, że karnisze dzielimy na trzy podstawowe typy: karnisze drążkowe, szynowe i drążkowo-szynowe.

Pierwsze z nich –drążkowe pełnią zazwyczaj funkcję dekoracyjną. Posiadają one zawieszki z żabkami, które łatwo przesuwają się po drążku. Ten rodzaj karniszy dobrze sprawdza się, gdy niezbyt często przesuwamy osadzoną na tej konstrukcji dekorację okienną. Przesuwanie znajdujących się na karniszu zasłon jest bowiem blokowane przez wsporniki podtrzymujące drążek.

Karnisze szynowe są bardzo  funkcjonalne. Zastosowano w nich odgórny system mocowania wsporników, dzięki czemu dekoracja okienna może być łatwo przesuwana na całej długości karnisza. Zaletą takiego rozwiązania jest szeroka gama kolorów i zakończeń, dzięki czemu całość oprawy okiennej może być perfekcyjnie dopasowana do wybranej aranżacji danego pomieszczenia.

Karnisze drążkowo-szynowe to połączenie opisanych wyżej systemów. Na ich konstrukcję składają się zazwyczaj dwa tory – jeden tradycyjnymi żabkami, drugi z szynami. Tego typu połączenie doskonale sprawdzi się w przypadku długich karniszy, w których zasłony zasuwane są od środka do brzegów karnisza, a firany mają możliwość przesuwania się po całej długości karnisza. Więcej w artykule Wybieramy karnisz – jak dopasować go do wystroju pomieszczenia?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *