Kolor ma znaczenie

maj 26

Kolor ma znaczenie

Urządzając wnętrza, robimy to zgodnie z naszym gustem iupodobaniami. Zdecydowanie jest to kwestia najważniejsza, ale warto także wiedzieć, co symbolizują poszczególne kolory i jak wpływają na nasze samopoczucie. Przeczytacie o tym poniżej.

Każdy kolor oznacza cos innego , ma inną energię i działa inaczej na nasze zmysły. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, wybierając kolory ścian do naszych wnętrz. Jedne barwy będą bowiem wywoływały niepokój, inne z koeli będą koiły skołatane nerwy. Przedstawiamy symbolikę najpopularniejszych kolorów.

Czerwony – to symbol życia, działania, piękna, energii, miłości, przygody i niebezpieczeństwa. Jest wyrazisty i jaskrawy, dlatego pobudza, a nawet wywołuje agresję.

Niebieski – to jeden z naszych ulubionych kolorów, kojarzący się z otwarta przestrzenią, bezkresnymi wodami czy niebem. Oznacza spokój, bezpieczeństwo i sukces, a także przyjaźń i inspirację.

Żółty – symbolizuje radość, optymizm i słońce, ale także mądrość i rozsądek.

Zielony – to – podobnie jak brąz – kolor natury, który symbolizuje harmonię i odprężenie. Jest kolorem zdrowia, nadziei, wolności i zadowolenia.

Fioletowy – Kolor kojący i wyciszający, symbolizujący jednocześnie luksus, przepych, elegancję i szlachetność. Ponieważ rzadko występuje w naturze przypisuje mu się próżność oraz ekstrawagancję.

Biały – symbolizuje czystość, niewinność, pokój oraz przestrzeń. Kojarzy się także z dobrocią, szczerością i prawdomównością.

Pomarańczowy – to barwa ciepła, energetyzująca, pełna lekkości ,aktywności i optymizmu. Jest symbolem zabawy, pozytywnego nastawienia oraz entuzjazmu.

Brązowy – rodzi poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a także spokoju oraz ciepła. Przywodzi na myśl naturę, jest neutralny i oznacza niezawodność.

Czarny – to symbol tęsknoty i żalu, ale jednocześnie także elegancji, luksusu i szykowności. Oznacza też tajemnicę i wyrafinowanie.

Photo credit: Daniel Y. Go / Foter / (CC BY-NC 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *