Jak odmienić stare meble?

maj 25

Jak odmienić stare meble?

Meble nie są tym, co regularnie wymieniamy. Jeśli już decydujemy się na ich zakup to z myślą, że posłużą nam prze z długi czas. Jednak z wiekiem i na skutek eksploatacji meble tracą swój pierwotny urok – często także niszczeją. Po długim czasie zaczynamy tez odczuwać chęć zmiany, choć niechętni jesteśmy wymianie dobrych przecież mebli na nowe. Co wtedy zrobić?

Stare meble mogą oznaczać zniszczone i obdrapane szafy i szafki bądź po prostu meble, które zdobią nasze wnętrze od długiego czasu. Nie da się ukryć, że zakup nowych mebli wiąże się z dużym wydatkiem. Chociaż czasem jest on niezbędny, to w wielu sytuacjach starym meblom możemy nadać zupełnie nowy, oryginalny wygląd. Przedstawiamy nasz propozycje:

Okleina  – okleina do mebli pozwoli nam diametralnie odmienić cały komplet mebli. Znajdziemy ją w różnych kolorach i odmiennych odcieniach. W ten sposób nadamy naszym starym meblom nowy, choć klasyczny wygląd.

Uchwyty do szaf – jeśli nasze meble prezentują się zupełnie dobrze, ale chcielibyśmy nadać im inny charakter, możemy zainwestować w nowe gałki lub uchwyty. Możemy kupić je na sztuki i często występują w oryginalnych kształtach i bogatej kolorystyce. Dzięki temu akcentowi ożywimy nieco oblicze naszych szaf.

Malowanie – meble drewniane możemy również z powodzeniem przemalować, przy czym nie obowiązują tutaj żadne standardy co do wzorów i kolorów. Pamiętajmy jednak, aby stare drewniane powierzchnie odpowiednio przygotować do pokrycia nową warstwą farb y czy lakieru.

Szablony dekoracyjne – na starej warstwie farby, ale także na tej nowej, możemy wykonać dekoracyjne zdobienia. Posłużą nam do tego specjalne szablony, które znajdziemy w marketach budowlanych. Możemy wykonać jeden wzór lub powtórzyć go wielokrotnie na frontach mebli.

jak odnowić meble

Naklejki ozdobne – innym bardzo prostym i szybkim sposobem na odmianę oblicza naszych mebli są ozdobne naklejki. Wystarczy zdecydować, w którym miejscu będą najlepiej się prezentowały i nakleić gotowy wzór. Jeśli nie znajdziemy w sklepach odpowiadających nam wzorów, naklejki możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy właściwy kształt wyciąć np. z samoprzylepnej okleiny do mebli i przykleić w odpowiednim miejscu.

Tapeta – jeżeli wśród naszych mebli znajdują się regały z otwartymi półkami, możemy nadać im oryginalny wygląd, tapetując ich tylną ścianę, tak aby wór tapety widoczny był pomiędzy poszczególnymi półkami. Tego typu mebli nie znajdziemy z pewnością w żadnym sklepie meblowym.

Pamiętajmy, że łącząc różne przedstawione tu sposoby dekoracji mebli, możemy osiągnąć  zdumiewający efekt, dzięki któremu odmienimy wizerunek naszego wnętrza.

Photo credit: Fuschia Foot / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Photo credit: Manue@PrettyKiku / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *