Narzuty i koce

maj 17

Narzuty i koce

To, co czyni nasze wnętrza przytulnymi, to bez wątpienia tekstylia. Występują pod różnymi postaciami i znajdziemy je we wszystkich pomieszczeniach naszego domu. Wśród nich znajdziemy m.in. koce oraz narzuty.

Narzuta a koc

Narzuta jest tkaniną, która służy do okrywania nią łóżek. Koc natomiast możemy wykorzystać na wiele sposobów, m.in. przykryć się nim w chłodne dni i wieczory. Koc pełni funkcje pragmatyczną, często jest po prostu rzeczą przydatna, poprawiającą komfort naszego odpoczynku. Narzuta z kolei pełni funkcje dekoracyjną, ale ochrania również nasze łóżka i pościel przed zabrudzeniem czy zakurzeniem.

Po co nam narzuta

Narzuta jest dobrym rozwiązaniem tam, gdzie mamy możliwość wydzielenie osobnego pomieszczenia na sypialnię. W takich warunkach nasza pościel może przez cały dzień leżeć na łóżku. Przykryta odpowiednich rozmiarów narzutą nie zabrudzi się, ale będzie także niewidoczna dla osób, które zajrzą do tego pokoju. Jest to dobre i praktyczne rozwiązanie. Łóżko pozostaje pościelone przez cały czas, a dekoracyjna narzuta sprawia, że nie razi to w oczy nawet gości, którzy zwiedzają nasz dom.

ciepły koc

Jak wykorzystać koc

Jak wykorzystać koc? Przede wszystkim warto mieć choć jeden koc po to, aby w razie potrzeby okryć się nim w czasie chłodu. Z drugiej strony, na czas letnich upałów możemy zastąpić nim tradycyjną kołdrę. Będzie wtedy optymalnym rozwiązaniem, zapewniającym komfortowe warunki o spania. Koc możemy wykorzystać również w roli narzuty. Jego rozmiary często odpowiadają rozmiarom narzuty, z łatwością więc pokryjemy nim nasze łóżko. Co więcej, możemy ułożyć go nie tylko w sypialni, ale także okryć nim kanapy czy sofy, które znajdują się pokoju dziennym lub w pokoju dziecinnym. Z pewnością ochroni on meble przed plamami czy zniszczeniami. Z łatwością możemy też w każdej chwili go wyprać. Większość koców jest miła w dotyku, ponieważ maja one kontakt z naszym ciałem. Są więc miękkie i puszyste. Miło jest się nimi przykryć, ale równie miło na nich położyć. Możemy wykorzystać je również jako przyjemne podłoże, na którym będą bawiły się nasze dzieci.

Pamiętajmy też, że koce są niezbędnym elementem naszych pikników i odpoczynku na łonie natury. Warto więc mieć koc, którego nie będziemy obawiali się ułożyć na trawie czy piasku. Poza tym te tkaniny, z których już nie korzystamy, uszkodzone lub wyblakłe, możemy oddać np. naszym czworonożnym przyjaciołom, którzy z przyjemnością uczynią z nich swoje posłania.

Photo credit: Chris Hunkeler / Foter / (CC BY-SA 2.0)

Photo credit: voteprime / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *