8 pomysłów na ozdobienie stołu

maj 07

8 pomysłów na ozdobienie stołu

O udekorowaniu stołu myślimy głównie w przypadku zbliżających się świąt, rodzinnych uroczystości czy spotkań w gronie znajomych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nasze stoły prezentowy się okazale każdego dnia.

 

Czym udekorować stół?

W zasadzie mamy tutaj dowolność, którą ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Jeśli lubimy rękodzieło, możemy sami wykonać wiele stołowych dekoracji – zarówno tych odświętnych, jak i codziennych. Nie trzeba jednak szukać daleko, by ożywić nasze stoły, tak aby stanowiły estetyczna dekorację całego wnętrza. Prezentujemy więc kilka sposobów, które możemy wykorzystać przy ozdabianiu stołu:

  • kwiaty doniczkowe – to, co żywe prezentuje się najlepiej. Nic nie będzie lepiej zdobiło naszego stołu, jak gustownie dobrana doniczka z naszym ulubionym kwiatem. Może on stać na stole na co dzień, nawet podczas posiłków – jeśli tylko nie będzie wtedy zawadzał. Dzięki zamianie osłonki doniczki na inną, możemy zmienić jednocześnie oblicze naszego stołu.
  • zioła – świeże zioła w doniczkach stojące na naszym stole i będące na wyciągnięcie ręki podczas posiłków? Czemu nie! Zioła możemy wykorzystać nie tylko jako dodatek do potraw, ale także jako aromatyczną, kolorową ozdobę naszego stołu. Zioła takie jak np. bazylia uchodzą bowiem także za rośliny ozdobne.
  • bukiet kwiatów – bukiet ciętych kwiatów będzie doskonale urozmaicał nasz stół. Bez względu na gatunek roślin, kompozycje kwiatowe pozostają klasycznym elementem dekoracyjnym naszych wnętrz.
  • wazon – równie ważną rolę, co sam bukiet, pełni wazon. Różnorodność wazonów dostępnych w sklepach czyni z nich właściwie samowystarczalne ozdoby, które mogą pełnić rolę dekoracyjną. Stylowy wazon sam będzie ozdobą stołu w sytuacji, gdy nie będziemy mieli kwiatów, które można by do niego włożyć. Jeśli natomiast pusty wazon razi nasze oczy, możemy wsadzić do niego chociażby jedną ze sztucznych ozdób dostępnych w wielu sklepach.

jak udekorować stół

  • serwety/obrusy/bieżniki – to, co najpopularniejsze na naszych stołach. Każdego dnia może leżeć na nim stylowy obrus, serweta lub bieżnik. Będą one pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale ochronią blat stołu przez zniszczeniami czy plamami.
  • serwetki i serwetniki – serwetki to akcesoria bardzo praktyczne i przydatne, a do tego ładne. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby każdego dnia znajdowały się na naszym stole. Pomocny będzie w tym celu serwetnik, który podkreśla indywidualny styl każdego stołu
  • świeczki i świeczniki – ogromna ilość świeczników- od klasycznych, po nowoczesne -pozwala nam na wybór tego, który najbardziej odpowiada naszym wnętrzom i gustowi. Stylowy świecznik bez wątpienia będzie dużą ozdobą każdego stołu. Odpowiednia świeca natomiast pozwoli w pełni wykorzystać jego możliwości, ociepli wnętrze i pięknie rozświetli stół wieczorową porą. Więcej na temat oświetlenia stołu przeczytacie tutaj: http://www.castorama.pl/centrum-jadalni-czyli-oswietlenie-stolu.html?adviceGroup=&adviceType=&adviceTopic=.
  • kosz z owocami – atrybut tak chętnie malowany jako martwa natura nie bez przyczyny budzi zainteresowanie malarzy i rysowników. Wypełniony ulubionymi owocami będzie stanowił ładną ozdobę stołu, z której każdy będzie mógł korzystać. Kosz możemy zastąpić również dekoracyjną misą.

 

Photo credit: nannetteturner / Foter /(CC BY 2.0)

Photo credit: greekadman / Foter /(CC BY-NC-SA 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *