Wazon – dekoracyjny i praktyczny

maj 06

Wazon – dekoracyjny i praktyczny

Wazony są ciekawym dodatkiem dekoracyjnym, który możemy wykorzystać w naszych wnętrzach. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, jak i w oszczędnym stylu minimalistycznym.

Praktyczny przedmiot

Chyba w każdym domu i mieszkaniu znajduje się chociaż jeden wazon. W końcu jest to przedmiot niezbędny, jeśli chodzi o przechowywanie i eksponowanie kwiatów ciętych. Oczywiście bukiety można ostatecznie ułożyć też w innych naczyniach, tak aby łodygi roślin znajdowały się w wodzie. To jednak wazony zostały stworzone specjalnie do tego celu. Zapewniają one stabilność całej kompozycji i umożliwiają swobodne jej przestawianie, bez konieczności podpierania czy opierania o inne przedmioty.

Dekoracyjne przede wszystkim

Z pewnością wazony są niezastąpionymi atrybutami, gdy w naszych domach regularnie goszczą kwiaty i inne cięte rośliny. Nie ulega jednak wątpliwości, że funkcjonalność wazonów zdecydowanie ustępuje miejsca ich dominującej roli dekoracyjnej. Nie musimy bowiem dbać o to, co wstawić do wazonu, ponieważ same w sobie prezentują się one bardzo efektownie. Jeden wazon, chociaż pusty, może z powodzeniem stanowić pierwszorzędną ozdobę danego pomieszczenia.

dekoracyjny zdobiony wazon

Jaki wazon wybrać

Jeśli zdecydujemy się na zakup wazonu, nie musimy martwić się o to, czy znajdziemy odpowiedni dla nas wzór i rozmiar. W ofercie producentów znajdziemy bowiem wazony wykonane z różnych materiałów (szklane, ceramiczne, stalowe, drewniane), w różnych wzorach, kolorach, a także odmiennej wielkości. Dodajmy też, że często możemy kupić całe zestawy, w których wazon stanowi tylko jeden z elementów. Pozawala to wybrać kompletną pod względem stylistycznym i kolorystycznym dekorację.

Jeżeli interesują nas rozwiązania oryginalne i nieszablonowe, możemy zdecydować się na wazon podłogowy, zdecydowanie większych rozmiarów od standardowych wazonów ustawianych na stołach czy półkach. Ciekawą propozycją są także wazony przeznaczone do powieszenia na ścianach oraz te, które można wykorzysatc w dwojaki sposób – jako wazon i świecznik zarazem.

Photo credit: alasdair massie / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: Bulldog Pottery / Foter / (CC BY-ND 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *