Wybieramy łóżko do sypialni

kw. 30

Wybieramy łóżko do sypialni

Nie wszyscy mają możliwość poszczycić się sypialnią. Jest to zwykle domena budownictwa jednorodzinnego bądź większych mieszkań, w których jest na tyle dużo miejsca, że jedno z pomieszczeń można zagospodarować w ten właśnie sposób. A jeśli mowa o sypialni, to jej najważniejszym elementem jest łóżko.

Decydując się na zakup łóżka do sypialni, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Łóżko kupujemy bowiem na wiele lat, dlatego dobrze zrobimy, gdy dokładnie dopasujemy je do naszych potrzeb i wnętrza.

Materiał

Do wyboru mamy łóżka wykonane z drewna i ze stali. Pierwsze z nich są dobrej jakości, trwałe, a także nieszkodliwe dla zdrowia. Drewno jest bowiem materiałem ekologicznym, naturalnym, miłym w dotyku oraz odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Mamy tutaj wiele możliwości wyboru, tak jak wiele jest gatunków drewna używanych w produkcji łóżek. Łóżka stalowe natomiast wykonywane są także z wysokiej jakości materiału, pokrywane są często warstwą lakieru odpornego na ścieranie. W wielu przypadkach przeznaczone są do samodzielnego montażu, który jest jednak nieskomplikowany. Tego typu stelaże są przede wszystkim lekkie i trwałe, mogą jednakże nieco skrzypieć i są chłodne w dotyku. Na rynku znajdziemy także łóżka, w których drewno i stal  zostały ciekawie połączone.

Rozmiar

Rozmiar łóżka zależy od naszych potrzeb oraz od wielkości sypialni. Do wyboru mamy łóżka jednoosobowe i dwuosobowe. Pierwsze z nich wykonywane są zwykle w rozmiarze 90 x 200 cm, drugie są szersze, a dostępne wymiary obejmują szerokość 140, 160 i 180 cm.

łóżko pojedyncze

Estetyka

Często jest pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę przy wyborze łóżka. Musi ono prezentować się dobrze, jako że pełni w sypialni główną rolę. Dlatego warto dopasować kolor i styl łóżka do wystroju naszego wnętrza, tak aby tworzyło z nim integralną całość. Klasyczna prosta drewniana forma, czy bogato zdobione metalowe wezgłowie? W każdym pomieszczeniu sprawdzi się coś innego.

Materac

O ile sam stelaż i rama łóżka mają znaczenie, jeśli chodzi o jego trwałość i wygląd, o tyle dla naszego samopoczucia i komfortu najważniejszy jest materac. To bezpośrednio na nim śpimy i to on decyduje o tym, czy dane łóżko odbieramy jako wygodne czy nie. Nie lekceważmy więc i tego elementu, tym bardziej że wiele łóżek nie zawiera materaca w komplecie i musimy sami zadbać o jego odpowiedni wybór.

Photo credit: MAZZALIARMADI.IT / Foter /(CC BY-SA 2.0)

Photo credit: bedzine / Foter /  (CC BY-SA 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *