Legowiska dla zwierząt – funkcjonalne i stylowe

kw. 29

Legowiska dla zwierząt – funkcjonalne i stylowe

Posiadacze zwierząt zawsze chcą zapewnić swoim pupilom wszystko, co najlepsze. Dbanie o zdrowie i zaspokajanie potrzeb naszych pupili jest najważniejsze. Czy jednak do potrzeb czworonożnych domowników należy legowisko? Cóż, z pewnością każde ze zwierząt obyło by się bez niego, jednak dlaczego nie sprawić im przyjemności i nie zafundować posłania z prawdziwego zdarzenia?

Ludzie myślą, że…

Wielu z nas myśląc o zwierzętach i ich potrzebach, robi to w typowo ludzkich kategoriach. Wyobrażamy sobie na przykład, że naszemu psu czy kotu jest niewygodnie albo twardo, gdy leży na zimnej podłodze. Chłodna podłoga tymczasem często przynosi ulgę zwierzętom, zwłaszcza w gorące dni. Ten tok myślenia prowadzi nas do wniosku, że nasze zwierzę potrzebuje miękkiego i ciepłego posłania. Dobrze, żeby było też ładne i kolorowe. O ile dla samego zwierzęcia kwestia posiadania profesjonalnego legowiska nie jest tak ważna, o tyle z punktu widzenia człowieka jest to przedmiot bardzo praktyczny.

Zalety legowiska

W większości przypadków nasz czworonóg momentalnie zaprzyjaźni się z nowym posłaniem i chętnie będzie z niego korzystał. Daje nam to możliwość wyznaczenia zwierzęciu jego własnego kąta w miejscu, które nam odpowiada. Po drugie, zapewniając zwierzakowi coś, co imituje nasze kanapy i fotele, możemy ułatwić sobie uporanie się z zajmowaniem przez niego naszych miejsc odpoczynku. Ograniczymy także ilość brudu i wszechobecnej sierści. Wiele legowisk zostało skonstruowanych tak, aby w łatwy sposób można je wyczyścić. Z modeli rozbieralnych można ściągnąć pokrowiec i wyprać go w pralce, co pozwala na zachowanie większej czystości i częste odświeżanie zakurzonych i zabrudzonych posłań. To też znaczące ułatwienie w walce z ewentualnymi pasożytami, np. pchłami. Dodajmy, że na rynku znajdziemy również posłania wykonane z materiałów, które nie łapią sierści. Kolejną zaletą posłań jest fakt, że łatwo je przeniesiemy w dowolne miejsce i przetransportujemy. Są lekkie, a niektóre z nich także wodoodporne, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystamy je także na zewnątrz czy podczas wyjazdów.

legowisko dla psa

Estetyka

To jeszcze nie koniec zalet, jakie wiążą się z zakupem legowiska dla psa czy kota. Nie zapominajmy też o funkcji dekoracyjnej, jaką niewątpliwie pełnią dzisiejsze posłania dla zwierząt. Bogactwo kolorów i wzorów jest bardzo duże, co pozwala dobrać posłanie do wystroju i kolorystyki naszych mieszkań. Wśród legowisk znajdziemy zwykłe poduchy, posłania pontony, a także modele w formie foteli czy kanap – z oparciami i poduszkami. Wszystko oczywiście w dowolnych rozmiarach i z różnych materiałów.

Wady?

Trudno wskazać choć jedną wadę, która mogłaby zadecydować o nieużyteczności legowiska. Jak powiedzieliśmy wyżej, jest to naprawdę bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które w dodatku dobrze się prezentuje. Wybierając jednak odpowiedni model, pamiętajmy, by dopasować go do rozmiarów naszego zwierzęcia. Legowisko nie spełni bowiem swojej roli, jeśli będzie za małe. Stanie się wtedy zbędnym, bezużytecznym gadżetem.

Photo credit: jurvetson / Foter / (CC BY 2.0)

Photo credit: OakleyOriginals / Foter /  (CC BY 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *