Nie ma świecy bez świecznika!

kw. 25

Nie ma świecy bez świecznika!

Tytuł ten należy oczywiście rozumieć metaforycznie, nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby używać świec samodzielnie. Jeżeli jednak chcemy uniknąć szkód spowodowanych kapiącym woskiem i leży nam na sercu estetyka i dbałość o detale wykończenia naszych wnętrz, to zakup świeczników jest konieczny.

Praktyczny wybór

Rozwijając powyższą myśl, dodajmy, że świecznik dobrany odpowiednio do rozmiaru świecy zapewnia jej stabilność i z pewnością uchroni meble, parapety, obrusy i serwety przed trudno usuwalnymi plamami z kapiącego wosku. Dzięki temu możemy ustawiać świece w dowolnym miejscu bez obawy o uszkodzenie danej powierzchni. Nie musimy przy tym martwić się o sam świecznik, który zwykle będziemy mogli łatwo wyczyścić z wosku. Dzięki niemu bez problemu przeniesiemy też świeczki w inne miejsce, nie ryzykując np. poparzenia nagrzanym metalem świeczki-podgrzewacza.

Estetyka ponad wszystko

Największą zaletą świeczników jest jednak ich dekoracyjny charakter. Bez względu na wielkość, kolor, kształt i styl, w jakim zostały wykonane, prezentują się zjawiskowo i mają duży wpływ na ostateczny efekt dekoracyjny pomieszczeń. Dzieki ich różnorodności możemy zagospodarować nimi puste półki, ściany, a nawet sufit.

Rodzaje świeczników

Poniżej prezentujemy rodzaje świeczników, z którymi możemy spotkać się w sklepach:

 świecznik na tealighty

  • kandelabr – to wolnostojący świecznik przeznaczony na wiele świec (wieloramienny). Znajdziemy tu świeczniki dwu-, trzy-, pięcio- czy nawet dziewięcioramienne.
  • kinkiet – ten rodzaj świeczników przeznaczony jest do wieszania na ścianie. Można na nich umieścić zarówno świeczki typu tealight, jak i długie wąskie świece stożkowe.
  • lichtarz – rodzaj stojącego świecznika-podstawki przeznaczonego na jedną świecę.
  • latarenka/lampion – ten rodzaj świecznika możemy wykorzystywać wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możemy go powiesić lub stabilnie postawić.
  • podstawki – poza wspomnianym już lichtarzami warto wspomnieć tu o innych rodzajach podstawek – płytkich i raczej płaskich konstrukcjach, na których można ustawić świece pojedynczo lub (w przypadku większych podstawek) po kilka naraz. Niektóre z nich przystosowane są do podgrzewaczy, a inne umożliwiają ustawienie na nich większych świec bryłowych.

Wszystkie z wymienionych rodzajów świeczników występują w różnych formach. Na uwagę zasługują te, których ażurowe zdobienia umożliwiają przenikanie światła, dzięki czemu rzucają na ściany świetlne wzory.

Jeżeli mamy w zwyczaju spędzać wieczory przy zapalonych świecach, zdecydujmy się na wybór właściwych świeczników. Będą one przede wszystkim ozdobą naszego wnętrza, podkreślą urok płonących świec, ale pozwolą też cieszyć się nimi przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Photo credit: Len Radin / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: ninjapotato / Foter /  (CC BY-NC-ND 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *