Usuwamy plamy z wykładziny

kw. 23

Usuwamy plamy z wykładziny

Plama na dywanie czy wykładzinie nie pływa korzystnie na wystrój wnętrza. Gdy dojdzie już do zabrudzenie, nie trzeba jednak załamywać rąk – na usunięcie szpecących plam jest kilka sposobów.

Jak wiadomo, o plamę wcale nie jest trudno. Wystarczy chwila nieuwagi czy zamieszania i gotowe. O ile zabrudzone ubrania czy serwety możemy szybko zmienić, o tyle wymiana całej wykładziny podłogowej nie jest już tak prosta. Wiąże się bowiem z pewnym nakładem pracy oraz kosztami. Zanim więc podejmiemy decyzję o kupnie nowego dywanu, warto wypróbować kilka sposobów na wywabienie zanieczyszczeń.

Odplamiacze

Na rynku znajdziemy wiele różnych gotowych preparatów przeznaczonych do usuwania plam. Są to produkty zawierające detergenty, rozpuszczalniki, rozjaśniacze a także substancje zmiękczające wodę. Występują w postaci sprayów, koncentratów, roztworów czy szamponów, których w zależności od trudności zabrudzeń używa się w postaci rozcieńczonej bądź nierozcieńczonej. Tego typu środki zwykle mają zastosowanie przy wielu rodzajach plam, np. z krwi, szminki, wina, kleju, flamastrów czy soków. Oto jeden z takich produktów: http://www.castorama.pl/naturalny-rozpuszczalnik-i-odplamiacz-starwax-100-ml.html .

plamy na wykładzinie dywanowej

Domowe sposoby

W zależności od typu zabrudzenia możemy też wypróbować kilka domowych sposobów na wywabienie plam.

  • Krew – aby pozbyć się śladów krwi z wykładziny dywanowej należy namoczyć je zimną osoloną wodą, a następnie wymyć wodą z dodatkiem mydła.
  • Tłuszcz, masło – świeże plamy tego typu można usunąć poprzez posypanie ich mąką, a następnie zmycie wodą amoniakalną lub mydłem żółciowym.
  • Sok owocowy – plamy jasne usuniemy przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem wody amoniakalnej, natomiast plamy ciemne należy posypać odrobiną soli i wypłukać ciepłą woda.
  • Czerwone wino – takie zabrudzenie wywabimy posypując solą i zmywając mydłem enzymatycznym lub roztworem mydła w wodzie.
  • Guma do żucia – aby pozbyć się z wykładziny gumy do żucia, najpierw musimy ją utwardzić. W tym celu przykładamy do niej kostkę lodu. W miarę możliwości delikatnie odrywamy gumę od podłoża. Pozostawione przez nią śladu traktujemy rozpuszczalnikiem lub benzyną.
  • Szminka – jej ślady możemy zlikwidować, jeśli użyjemy alkoholu, benzyny lub mydła enzymatycznego, które następnie należy spłukać wodą.
  • Długopis – wywabiająca mikstura składa się z octu i spirytusu (lub soku z cytryny) zmieszanych w równych proporcjach. Pozostałość plamy zmywamy mydłem enzymatycznym.
  • Smar – na tego typu plamy nakładamy tłuszcz jadalny – masło, margarynę lub olej. Następnie postępujemy tak, jak w przypadku usuwania plam tłustych.

Pamiętajmy, że im szybciej rozpoczniemy odplamianie, tym łatwiej pozbędziemy się zanieczyszczenia. W walce z plamami warto najpierw wypróbować jeden z powyższych sposobów.

Photo credit: teresatrimm / Foter / (CC BY-SA 2.0)

Photo credit: donger / Foter / (CC BY-ND 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *