Świece w dekoracji wnetrz

kw. 22

Świece w dekoracji wnetrz

Romantyczne dusze z pewnością już dawno odkryły dekoracyjną funkcję świec. To jedne z tych drobiazgów, które potrafią zupełnie odmienić wnętrze, ozdobić je, ale przede wszystkim nadać mu ciepłego i przytulnego klimatu.

Dawniej i dziś

Pierwotne zastosowanie świec było typowo pragmatyczne – służyły jako źródło światła. I choć do dziś funkcja ta jest powszechnie wykorzystywana, to świece nie stanowią już podstawowego oświetlenia. Są raczej ratunkiem w przypadku braku prądu, a w codziennym użyciu pomocą w stworzeniu romantycznego nastroju. Funkcja dekoracyjna jest dziś najważniejsza.

Świeca świecy nierówna

Wybór świec, z którym spotykamy się w sklepach, jest ogromny. Współczesne świece, zgodnie z ich obecnym przeznaczeniem, występują w wielu kształtach (brył, zwierząt, owoców itp.) i rozmiarach. Dodatkowo cieszą oczy bogactwem barw i wzorów, a niektóre z nich podczas spalania wydzielają przyjemny zapach. Mamy więc świece zapachowe lub bezzapachowe, małe podgrzewacze (tealighty), które zwykle wykorzystujemy w świecznikach oraz duże świece bryłowe, będące ozdobą same w sobie. Znajdziemy świeczki w naczyniach i w szkle oraz tzw. świeczki pływające. Wszystkie w niezliczonych odcieniach i formach.

 kolorowe świece

Świeczniki i inne dodatki

To przedmioty, które w naturalny sposób kojarzą się nam ze świecami. Ich nowoczesna i urozmaicona stylistyka sprawia, że dopasujemy je do każdego wnętrza, a w połączeniu ze świecą będą stanowiły integralną, gustowną część naszego mieszkania. Świeczniki możemy też zastąpić oryginalnymi podstawkami, na których ustawimy płonące ozdoby bez ryzyka, że kapiący wosk zniszczy nasze meble czy obrus. Zarówno klasyczne świeczniki jak i podstawki przystosowane są do różnego rodzaju świec, nie będziemy mieli więc problemu ze znalezieniem odpowiednich modeli. Ciekawą alternatywą dla opisanych wyżej akcesoriów są kinkiety ścienne, które mogą spełniać podwójną rolę. Z jednej strony posłużą jako świecznik, a z drugiej można wykorzystać je jako niewielkie wazony. Sprawdzą się jako ciekawe i stylowe ozdoby na pustych ścianach. Jeszcze jednym rozwiązaniem są latarenki, w których ustawia się świece. Możne je zawiesić lub postawić, nadają się również do stosowania na zewnątrz.

Światło świec stwarza w pomieszczeniach miły, ciepły nastrój, zwłaszcza po zmroku. Świece zapachowe dodatkowo ozdobią pokój delikatnym zapachem, który korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Photo credit: ohefin / Foter / (CC BY-SA 2.0)

Photo credit: hans s / Foter / (CC BY-ND 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *