Jak urządzić mieszkanie na sposób francuski?

kw. 17

Jak urządzić mieszkanie na sposób francuski?

Francja to szyk, przepych i luksus. Czy jednak francuskie aranżacje mieszkań nie każą mówić o dwu dopełniających się stylach? Czy coś łączy meble a`la Ludwik XVI z powiewem lawendy nieodłącznie związanym z nurtem prowansalskim? Uporządkujmy fakty.

Francja – elegancja. To skojarzenie towarzyszy każdemu przeglądającemu katalogi z aranżacjami mieszkań znad Sekwany.  I tutaj konieczne będzie rozróżnienie.  Jakkolwiek byśmy nie byli o tym przekonani, Paryż to nie cała Francja (chociaż sami paryżanie święcie w to wierzą). Style aranżacji mieszkań paryskich i prowansalskich są tak od siebie dalekie, jak odległość między tymi miejscami i jak miejsce w historii, jakie znalazły.

Paryska arystokracja

Na styl paryski olbrzymi wpływ miała arystokracja ze swoim przepychem i wystawnym życiem. Nie bez powodu rozpoznawalny na całym świecie styl Ludwika XVI kojarzony jest z bogactwem i zbytkiem. Złocenia, wyrafinowane kształty mebli, ornamentów, użycie bardzo nasyconych barw i wykończenie z dużą ilością ciężkich tkanin – to wszystko ma przywodzić na myśl czasy Marii Antoniny przed wybuchem Rewolucji Francuskiej.

styl francuski w aranżacji wnętrz

autor: frenchfinds.co.uk źródło: foter.com
CC BY

…i prowansalska bryza

Zupełnie inaczej w historii zaznaczyła swoją obecność Prowansja, kraina na południowym wschodzie Francji, granicząca z Morzem Śródziemnym. To tu uciekali artyści z Montmartre`u, by pod wyrazistym słońcem podleczyć zdrowie nadszarpnięte przez absynt i artystowski styl życia. Kraina, która kojarzy się z wolnością, ucieczką od zgiełku miejskiego, z przestrzenią i niemal wiejską atmosferą odcisnęła swoje piętno na francuskim stylu aranżacyjnym.

Czy obydwa style się wykluczają?

Zakrawa to na paradoks, ale nie. Wnętrza urządzone czy to na sposób paryski, czy prowansalski są w podobnym stopniu duże, przestrzenne, a materiały użyte do ich wykończenia są podobnego pochodzenia, choć różne w barwach. Bliżej serca Francji są wyrazistsze kolory, im dalej na południe, tym bardziej rozbielana jest paleta, aż do pasteli i ecru. Nawet lawendowe pola – tak związane z południem Francji – przedstawiane są w delikatnym, niemal dyskretnym kolorze. Podobna jest kubatura mebli, przy czym ich zawiłe kształty w centrum rozplątują się do uproszczonych, z gruba ciosanych form.

Wyraźne różnice w oświetleniu i ozdobach

W arystokratycznym chateau trudno wyobrazić sobie ozdoby kojarzone z Afryką, dlatego te stanowią ważną część stylu prowansalskiego. Podobnie jest z takimi ozdobami, jak obrazy na ścianach, które nad Sekwaną zajmują mniej miejsca niż okalające je, złocone ramy. Widoczne na południu elementy konstrukcyjne budynków nie są ukrywane i stanowią punkt wyjścia do odpowiedniego ich eksponowania i dekorowania. Podobnie jest z oświetleniem, kryształowe żyrandole i wymyślne abażury przynależą do stolicy, a nie francuskiego południa.

Więcej do przeczytania na temat oświetlenia w tym miejscu: http://www.castorama.pl/oswietlenie-przedpokoju.html?adviceGroup=&adviceType=&adviceTopic=

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *