Parkiet bambusowy – czemu nie!

kw. 04

Parkiet bambusowy – czemu nie!

Wśród gatunków drewna, z których wykonywane są parkiety, coraz większym zainteresowaniem cieszą się te egzotyczne, np. Teak, Iroko, Jatoba czy Badi. Na uwagę zasługuje także bambus – twardy, odporny na ścieranie, elegancki i estetyczny.

Bambus i jego zastosowanie

Bambus to roślina o drewniejących łodygach, która bardzo szybko rośnie i regeneruje się. Właściwą twardość osiąga już po 5 latach (wtedy łodyga z chemicznego punktu widzenia jest już drewnem). Przy jego zbiorze oraz obróbce powstaje tylko niewielka ilość odpadów. Wynika to z faktu, że wszystkie części tej rośliny wykorzystywane są do produkcji rozmaitych wyrobów. Jest to bowiem lekki, elastyczny i trwały materiał budowlany, stosowany m.in. w stolarstwie, galanterii czy tkactwie. Produkuje się z niego deski do krojenia, wędki, plecionki, naczynia, ubrania, ekrany tłumiące hałas czy parkiety. Młode pędy rośliny są jadalne, z jej ziaren można wypiekać chleb lub zrobić napój zbliżony do piwa.

Parkiet z bambusa

Ze względu na swoją budowę – zwartą strukturę komórkową i niewielką skłonność do rozszerzania się i kurczeniabambus jest doskonałym materiałem do produkcji parkietu. Deski parkietowe wytwarza się z wielkich łodyg bambusa osiągających średnicę 15 cm, pustych w środku oraz sprężystych. Składają się przeważnie z dwóch lub trzech warstw litego drewna. Parkiet bambusowy można ułożyć w sposób pływający, choć zaleca się często przyklejenie go na całej powierzchni do podłoża. Na rynku znajdziemy parkiety w systemie montażu na klik oraz w systemie pióro-wpust.

parkiet z bambusa

Zalety bambusowej podłogi

Jeżeli rozważamy wykończenie naszej podłogi parkietem bambusowym, warto poznać korzyści, jakie będą wynikały z takiego rozwiązania.

  • wytrzymałość – jak wspominaliśmy powyżej, zdrewniałe łodygi bambusa są bardzo twarde. Pod tym względem ten rodzaj drewna przewyższa wszystkie gatunki drzew rodzimych. Twardsze od bambusa jest tylko drzewo oliwne.
  • ekologia – bambus jest materiałem całkowicie naturalnym, szybko regenerującym się, nieszkodliwym dla człowieka, nie emitującym kancerogennego formaldehydu. Podłogi z niego wykonane są także hipoalergiczne.
  • możliwość ogrzewania podłogowego – niektóre z modeli parkietów bambusowych umożliwiają zamontowanie ogrzewania podłogowego. Są one stabilne i dobrze przewodzą ciepło, dlatego będą świetnie współpracować z tego typu systemem ogrzewania i nie zakłócą jego efektywności.
  • łatwość montażupodłoga bambusowa w systemie montażu na klik umożliwia szybkie i proste jej ułożenie. Nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi ani pomocy fachowca, gdyż samodzielne ułożenie podłogi nie sprawia problemów. Równie łatwo będziemy mogli ją także zdemontować.
  • elegancja – podłoga bambusowa prezentuje się elegancko i nowocześnie. W ofercie producentów znajdziemy parkiety w różnych odcieniach oraz o różnym sposobie laminowania ze sobą poszczególnych warstw. Możemy więc wybrać pomiędzy bambusem horyzontalnym i wertykalnym.
  • uniwersalność – dzięki swoim właściwościom (twardości, elastyczności, odporności) podłoga bambusowa sprawdzi się nie tylko w pokojach, ale i holach, przedpokojach czy korytarzach.

  Photo credit: The Pug Father / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) Photo credit: Blind Grasshopper / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)  

2 komentarze

  1. Podłogi bambusowe są świetne! Wyglądają tak ciepło i przytulnie. Artykuł w pełni oddaje charakter bambusa :)

  2. Madzia /

    Naprawdę imponujący parkiet do salonu. Ekologiczny, wytrzymały i bardzo elegancki – to mi się podoba :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *