Styropianowe ozdoby

kw. 01

Styropianowe ozdoby

Każdy z nas miał do czynienia ze styropianem. Jest to przecież materiał powszechnie znany i wykorzystywany w wielu celach, m.in. w budownictwie jako materiał izolacyjny. Dziś podpowiemy jednak, jak wykorzystać styropian w dekoracji wnętrz.

Większość z nas kojarzy styropian jako tworzywo sztuczne wykorzystywane do ocieplania budynków, do zabezpieczania różnego typu sprzętów (np. pralek, telewizorów i innych, mniejszych urządzeń),widujemy go też w postaci talerzy, kubków i opakowań na żywność jednorazowego użytku. Są to zastosowania typowo praktyczne i mające niewiele wspólnego z wystrojem wnętrz. A jednak styropianową sztukaterię z powodzeniem możemy wykorzystać w dekoracji naszych mieszkań.

Kasetony
To nic innego, jak płyty sufitowe lub ścienne, wykorzystywane do wykończenia pomieszczeń. Dzięki nim zakamuflujemy nierówności i uszkodzenia sufitu, a także zapewnimy izolację akustyczną i termiczną. Tego typu ozdoby występują w wielu różnych wzorach i fakturach. Na rynku znajdziemy kasetony 3D odznaczające się przestrzenną formą i nowoczesnym charakterem. Inne produkuje się metodą tłoczenia oraz techniką spieniania granulek styropianu. Ich zaletą są niewygórowane ceny oraz łatwość montażu.

Gzymsy
Czyli listwy wykończeniowe, których zadaniem jest maskowanie łączeń pomiędzy ścianami a sufitem. Także tutaj znajdziemy sporą ofertę, jeśli chodzi o wytłoczone wzory. Ich montaż nie sprawia trudności.

ozdobione formy styropianowe

Rozety
Rozety są elementami typowo dekoracyjnymi przeznaczonymi do przyklejenia na suficie. Można zamontować je w miejscu, które przeznaczone jest na lampę. Różnorodność wzorów i rozmiarów pozwala dopasować je do każdego wnętrza oraz umożliwia stworzenie ładnie skomponowanej całości z listwami styropianowymi. Są namiastką prawdziwej sztuki w naszym domu, a dzięki szerokiej stylistyce, mogą nadać każdemu wnętrzu charakterystyczny urok.

Ozdoby styropianowe
Na rynku znajdziemy również wiele ozdób wykonanych ze styropianu. Z łatwością dopasujemy je do okoliczności, bowiem oferta jest bardzo duża – od wzorów wielkanocnych i bożonarodzeniowych (zajączki, jajka, kurczaki, baranki, bombki, choinki, płatki śniegu itp.), po inne formy, które sprawdzą się na co dzień jako dekoracja naszych mieszkań – kule, stożki, oponki, grzybki, ptaszki, aniołki, a nawet podobizny Matki Boskiej.

Należy dodać, że zdecydowana większość opisanych tutaj styropianowych elementów sprzedawana jest w kolorze białym. Rozety czy kasetony możemy jednak z powodzeniem pomalować farbą emulsyjną, a styropianowe figurki ozdobić cekinami, wstążkami, sznurkami czy brokatem – formy te są bowiem przeznaczone do tworzenia z nich własnych dekoracji.

Photo credit: watz / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: erika.tricroche / Foter / CC BY-NC-SA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *