Mieszkanie w stylu retro
mar 28
Aranżacje mieszkań w stylu retro, to jeden z najmodniejszych trendów w projektowaniu wnętrz. Najkrócej mówiąc, jest to nawiązanie wystrojem do przeszłości, którą każdy może definiować po swojemu – dla jednego będzie to styl nawiązujący do XIX-wiecznej Francji, dla innego natomiast do mieszkań z nie tak odległej doby PRL-u.
Dzisiejsze retro jest nowoczesne i nie chodzi w nim o przeładowanie aranżacji antykami. Najczęściej tworzą go dodatki w starym stylu, które nadają wnętrzu wyrazu. Przedmioty i meble kupione na targach staroci lub w sklepie z antykami w połączeniu z nowoczesnym wykończeniem pomogą stworzyć klimat z dawnych lat.
Nawiązanie barokowe
Jeżeli kogoś interesuje mieszkanie odnoszące się do bardziej odległych czasów może postawić m.in. na stoły z toczonymi nogami, kanapę obitą miękką tkaniną czy łóżko z baldachimem i na stylowe dodatki – lustra w złotych ramach, świeczniki, połyskujące patery lub vintage glass. Wnętrze nabierze odpowiedniego charakteru i zyska wysmakowany efekt eleganckiej klasyki.
Przepych nie jest konieczny
Decydując się na wnętrze nawiązujące do przeszłości nie musimy od razu projektować mieszkania pełnego przepychu. Stylowe meble i odpowiednie zdobienie ścian wystarczy. W łazience możemy pozwolić sobie na wolnostojącą wannę i wybrać armaturę z miedzi lub mosiądzu. Wybrane przez nas meble nie muszą również być kompletnym wyposażeniem mieszkania. Wystarczy sofa i kredens, które uzupełnione nowoczesnym umeblowaniem dodadzą wnętrzu charakteru i lekkości.
W takich aranżacjach dominują często odcienie bieli i ecru, dlatego mieszkania są jasne i ciepłe. Często odnoszą się również do stylu rustykalnego, stąd w stylu retro mogą dominować przedmioty i wykończenia z widocznym znakiem czasu.
Lata 50. i 60.
Inspiracji nie trzeba jednak szukać aż tak daleko. Częstym wyborem są także aranżacje odwołujące się do czasów powojennych. Krzesła ze sklejki, małe szafki „na wysoki połysk” i proste stoły to są meble, które w tamtym okresie dominowały. Można również bez problemu kupić stylizowane urządzenia AGD, jak chociażby lodówkę, która będzie dopełnieniem wystroju kuchni. W łazience można postawić na małe, matowe kafelki najlepiej w stonowanych kolorach, a dekoracją salonu może być np. neonowy napis, który charakteryzował kiedyś każde miasto.
Wnętrza odnoszące się do okresu PRL są przede wszystkim proste, dlatego wyszukane meble i ozdobne sofy nie zawsze będą pasować do takiego klimatu. Postawić można natomiast na designerskie drobiazgi, które będą uzupełnieniem całości.
Styl retro, który ma nawiązywać do przeszłości nie ma więc jednej definicji i zależy od inwencji i upodobań twórców. Wszystkie pomysły można jednak zastosować zarówno w kamienicy, przestronnym domu, jak i bloku z wielkiej płyty, bowiem w każdej przestrzeni mogą świetnie się prezentować.
A jeśli styl retro jest tylko miłym wspomnieniem i bardziej interesują Cię nowoczesne wnętrza, to sprawdź ciekawe pomysły na ich aranżacje: www.facebook.com/domifikacje.
Styl retro jak najbardziej mi odpowiada :) Właśnie jestem na etapie aranżacji mojego nowego apartamentu i chciałabym właśnie w takim stylu stworzyć sypialnie. Teraz po przeczytaniu tego artykułu jestem jeszcze bardziej zmotywowana do zmian :) Czas uciekać na zakupy :)