Ściana wykończona panelami ściennymi

mar 20

Ściana wykończona panelami ściennymi

Na wykończenie pomieszczeń stosuje się obecnie wiele sposobów i wiele materiałów. Jedną z propozycji są panele ścienne. Warto przyjrzeć się bliżej tej propozycji, bo współczesne panele ścienne to naprawdę praktyczny i efektowny sposób na ozdobienie naszych ścian.

Zalety paneli

Zastosowanie paneli ściennych z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Tego typu wykończenie montuje się szybko i łatwo. Dodatkową zaletą w tym wypadku jest to, że aby zamontować panele, nie trzeba podejmować większych prac renowacyjnych. Nie musimy wyrównywać powierzchni krzywych ścian, co znacznie ogranicza bałagan i skraca czas całego remontu. Poza ukrywaniem wszelkich nierówności, panele doskonale skryją elementy różnych instalacji, czego nie umożliwiają inne typy wykończenia. Panele ścienne są także dobrymi izolatorami cieplnymi oraz akustycznymi, nie wymagają również żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, a wyczyścimy je szybko i skutecznie za pomocą wilgotnej szmatki. Poza wieloma praktycznymi cechami paneli ściennych warto dodać, że są one też dekoracyjne i estetyczne. Można montować je w pionie i poziomie, wzbogacić odpowiednim oświetleniem, a nawet zdecydować się na wyjątkowo efektowną folię 3D.

nowoczesne panele ścienne 3D

Materiały

Na rynku znajdziemy panele ścienne, które wykonane są z dwóch rodzajów materiałów. Pierwsze z nich to panele drewnopochodne, które wykonane są z płyty MDF oklejanej następnie z wierzchu specjalną, imitującą drewno sztuczną folią. Przeznaczone są do użytku w pomieszczeniach suchych. Drugi rodzaj stanowią panele z PCV, które w całości wykonane są z tworzywa sztucznego, jednak odporne są na wilgoć i mogą być stosowane także w pomieszczeniach wilgotnych.

Poza samymi panelami niezbędne do ich zamontowania będą następujące materiały:

  • łaty, czyli drewniane listwy, które służą do wykonania konstrukcji nośnej dla paneli.
  • uchwyty montażowe – za ich pomocą przymocujemy panele do listew. Wyróżnia się 2 rodzaje uchwytów: początkowe (do przymocowania pierwszego elementu do ściany) oraz jednostronne (do mocowania pozostałych paneli). Uchwyty te należy dobrać odpowiednio do rodzaju wybranych paneli.
  • listwy przypodłogowe – dzięki nim zakryjemy szczeliny powstałe między panelami a podłogą.
  • listwy maskujące – zamaskujemy nimi szpary między panelami a sufitem.

Panele ścienne są więc z jednej strony bardzo funkcjonalne i praktyczne, a z drugiej niesamowicie nowoczesne i dekoracyjne. Bogata oferta wzorów i kolorów pozwala dopasować je do każdego wnętrza, a także szybko i nieinwazyjnie zmienić jego dotychczasowy wystrój.

Photo credit: Chris Devers / Foter / CC BY-NC-ND

Photo credit: MyWallArt – 3d Wallpanel / Foter / CC BY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *