Pomysł na pustą butelkę

mar 18

Pomysł na pustą butelkę

W zależności od potrzeb i naszej wyobraźni puste butelki znajdą bardzo wiele zastosowań. Są nie do końca wdzięcznym przedmiotem przeróbek, ale przecież nie zawsze trzeba uciekać się do cięcia czy wiercenia w nich otworów, by zyskały nowe życie.

 

Przede wszystkim – skąd butelki wziąć? Wystarczy w tym celu zaznajomić się z obsługą naszej ulubionej knajpki serwującej alkohol i zaproponować regularne odbieranie pustych opakowań szklanych. Zwykle trzeba będzie takie butelki umyć i pozbawić je papierowych etykiet oraz kontretykiet (małych papierowych naklejek na butelkach wina ze schematyczną mapą umiejscowienia winnicy, gdzie powstał szlachetny trunek). W zależności od ilości klientów będziemy szybciej lub później cieszyć się różnorodnością szklanych kształtów i kolorów.

 

Butelkę przezroczystą, najlepiej z szerszym niż zwykle otworem u góry, o kształcie zbliżonym do karafki na wodę dobrze będzie pozostawić jako… butelkę na wino. Nie, to nie pomyłka – niektóre wina dobrze jest przed wypiciem dobrze napowietrzyć, nie wystarczy zwykłe wyciągnięcie korka lub pozbawienie nakrętki kilka minut przed nalaniem do kieliszków. Fachowa nazwa to dekantacja – przelewa się zawartość butelki do innej, wcześniej przez nas na to przygotowanej.

 

karafka do dekantacji wina

 

W mieszkaniach studenckich (i tu darujemy sobie stwierdzenia typu, że butelek w nich dostatek) znaleźć można ciekawe zastosowanie pustej butelki o prostym kształcie. Może ona zastąpić drewniany wałek do ciasta. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że najczęściej zmieniają się w wazony na ususzone kompozycje kwiatowe o sporej wartości sentymentalnej dla ich właścicielek oraz w świeczniki (pomysł wzięty z knajpek z urokliwym brakiem światła). Zawsze też mogą być użyteczne jako pojemniki na różne produkty, na przykład na niepowtarzalną oliwę czosnkową z rozmarynem.

 

jak wykorzystać puste butelki

 

Dysponując domem z ogrodem za pomocą rzędu różnokolorowych butelek powtykanych głęboko w ziemię możemy wyznaczyć alejki, dzięki czemu precyzyjniej będzie można rozgraniczyć tereny na trawniki i rabaty. Zwykła butelka odwrócona do góry nogami może służyć jako ciekawy karmnik dla ptaków.

 

jak wykorzystać pustą butelkę

 

Zupełnie nowe możliwości rysują się przed tymi, którzy pokuszą się o modyfikacje w typowym butelkowym kształcie – cięcie, pozbawianie dna czy wywiercenie otworów stwarzają nowe możliwości. Dzięki takim zabiegom (możliwym do przeprowadzenia w domu, choć z dala od dzieci i z niezbędną dozą zachowania bezpieczeństwa) można stworzyć ciekawe kolorystycznie lampy (z oświetleniem LED w środku nie ogrzewającym szkła tak, jak zwykłe żaróweczki), wiszące lampiony czy nawet niewielkie żyrandole.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *