Drzwi wejściowe – wymieniamy zamek

mar 18

Drzwi wejściowe – wymieniamy zamek

Mała, ale jakże eksploatowana codziennym używaniem rzecz – zamek od drzwi wejściowych. Żegnamy się z nim wychodząc rano do pracy, witamy wracając późnym popołudniem. I tak w kółko, w zależności od intensywności. W końcu jednak zamek się psuje. Pierwsze, co robimy – szukamy specjalisty. A jest prostszy i w pełni osiągalny sposób – sami możemy go wymienić!

Co nam potrzeba? Niewiele – najprostszych narzędzi, które znajdą się w każdym domu, nowego zamka lub po prostu nowej wkładki do niego.

W wielu przypadkach wystarczy wymiana samej wkładki. Żeby się jednak upewnić, czy tak właśnie jest, czy trzeba będzie kupić nowy zamek – przyjrzyjmy się naszym kluczom. Jeśli są płaskie wystarczy inwestycja w zwykłą wkładkę.

Wkładka bębenkowa

Przed zabraniem się do pracy warto wiedzieć, że nową wkładkę najkorzystniej kupić w sklepie, w którym nabyliśmy stary model. Nowa wkładka bowiem musi mieć identyczne wymiary, co stara. Podobnie ważne jest, żeby zgadzało się miejsce otworu na śrubę mocującą. Jeśli sklep nie jest nam po drodze, można pójść do najbliższego zabierając jednak zużytą wkładkę ze sobą. W taki sposób na pewno dobierzemy idealny model.

 

A teraz wszystko w 5 krokach:

 

 

1)      Do pracy wystarczy nam zwykły śrubokręt. Wyjmujemy starą wkładkę odkręcając śruby, którymi zamocowany jest szyld. Zdejmujemy go. Odkręcamy także śrubę mocująca wkładkę.

2)      Gdy mamy już rozkręcony zamek należy włożyć do niego zapasowy klucz, by następnie przekręcić nim w prawo lub w lewo. Zabieg ten ma na celu w sposób odpowiedni ustawić trzpień w osi wkładki, żeby wyjąć ją z zamka

3)      Nową wkładkę umieszczamy w otworze zamka

4)      Jeśli wszystko jest w porządku wkładka wejdzie w otwór lekko, bez zbędnego oporu. Osiągając taki efekt możemy być pewni, że proces wymiany wkładki przebiega pomyślnie

5)      Teraz wystarczy tylko przykręcić śrubę mocującą i zamontować szyld

 

Gdy trzeba wymienić cały zamek

 

Czasami trzeba wymienić cały zamek. Jednak wymiana całego zamka także nie jest skomplikowana. Kilka kroków i po kłopocie. Oto dowód:

 

1)      Potrzebujemy śrubokręt i kluczyk nimbusowy (rozmiar 2,5 lub 3)

2)      Następnie należy wyjąć klamkę z drzwi i odkręcić szyld. W starszych modelach z jednej strony klamka przytrzymywana jest przez mały gwoździk. Musimy go zlokalizować i wyciągnąć. W nowszych modelach jest trochę inaczej, ale z pomocą przychodzi klucz imbusowy

3)      Podobnie przedstawia się sprawa z rodzajami szyldów. W starych demontaż najczęściej wykonuje się przy pomocy wkrętaka, nowe zaś są dwuczęściowe. Pierwszą część – zewnętrzną – należy okręcić ręką w lewa stronę, a druga część (wewnętrzną) – odkręcamy za pomocą odpowiedniego narzędzia

4)      Z wyjętym zamkiem udajemy się do sklepu, gdzie znajdujemy odpowiedni dla nas model

 

Jak widać, nic trudnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *