Szklane drzwi

mar 12

Szklane drzwi

Drzwi to ważny element wyposażenia wnętrz. Nie ma mieszkania czy domu, w których byłyby one zupełnie zbędne, nawet jeśli stawiamy na otwartą, dużą przestrzeń. Dzisiaj zaproponujemy ciekawą alternatywę dla tradycyjnych drzwi wewnętrznych-drzwi wykonane ze szkła.

Można powiedzieć, że nic w tym nowego. Racja, każdy z nas widział szklane drzwi, ale czy w mieszkaniu? Może i tak, jednak z pewnością nie jest to rozwiązanie standardowe Ze szkła wykonane są przede wszystkim drzwi w biurowcach czy wejściowe drzwi sklepów i banków. Tymczasem, oferta drzwi szklanych przeznaczonych do zamontowania wewnątrz mieszkań jest bardzo duża.

Drzwi, których nie ma

Czyli wykonane z zupełnie przezroczystego szkła. Dzięki nim dokładnie widzimy, co dzieje się za nimi, choć już nie koniecznie to słyszymy. To rozwiązanie z pewnością znajdzie swoich amatorów, którym odpowiadać będzie ich prostota, praktyczność, a także duża przepuszczalność światła.

Drzwi piaskowane

Piaskowanie to najstarsza metoda zdobienia szkła, a jednak wciąż wykorzystywana. Wykonana na szkle kolorowym pozwala dopasować odpowiedni wzór tak, by pasował on do reszty wystroju. Ciekawe efekty można stworzyć za pomocą piaskowania dwustronnego – jedną stronę drzwi stanowi tło, a na odwrotnej piaskuje się wzór. Wyjątkowo eleganckie będą drzwi wykonane z ozdobionego tą metodą szkła Black Mirror, które z jednej strony charakteryzuje się zupełnie czarną powierzchnią.

Drzwi fusingowe

Metoda fusingowa polega na łączeniu poszczególnych elementów szkła poprzez stopniowe stapianie ich. Przy wykorzystaniu metody fusingowej można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki w kategorii drzwi. Bogate i kolorowe wzornictwo świetnie będzie pasowało do oszczędnych w wystroju pomieszczeń. W szkle można zatopić też kawałki metalu lub ceramiki. Wykorzystując ten sposób zdobienia szkła, można pokusić się o dopasowanie do drzwi innych szklanych elementów wystroju, np. szklanych blatów, szafek czy ścianek.

szklane drzwi

Drzwi frezowane

Charakteryzują je raczej proste, geometryczne wzory, które podkreślą minimalistyczny styl wnętrza.

Drzwi kolorowe

Innowacyjna jest tutaj technika zdobienia, która polega na drukowaniu na szkle obrazów czy wzorów, przy jednoczesnym zachowaniu fotograficznej wierności kolorom oraz bardzo wysokiej jakości. Tak ozdobione szkło poddaje się jeszcze laminowaniu, aby nadrukowane wzory zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Za pomocą tej techniki można stworzyć niepowtarzalne, indywidualne, a przede wszystkim nowoczesne projekty.

Witraże

Efekt witrażu na drzwiach osiągany jest poprzez naklejenie na szkło specjalnych trwałych folii, zakończonych na obrzeżach taśmą ołowianą. Jeśli dodatkowo wykorzystane zostanie tu szkło fazowane, witraż będzie sprawiał wrażenie trójwymiarowego. Kolor folii i wzór dobrać można dowolnie, decydujemy także o jej przezroczystości lub nieprzezroczystości.

Foto: Photo credit: raymond_zoller / Foter / CC BY-SA

Foto:Photo credit: Jeremy Levine Design / Foter / CC BY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *