Dekorujemy dom…zapachem!

mar 11

Dekorujemy dom…zapachem!

W wielu sklepach już od dawna wykorzystuje się wpływ zapachu na nastrój klienta. Badania dowodzą, że zapachy budzą emocje i skojarzenia, mogą więc skłaniać do zakupów. O ile mówimy tu o działaniu marketingowym, o tyle w przypadku naszych domów, olejki eteryczne mogą pełnić zupełnie inna funkcję-dekoracyjną.

Aromaterapia

Zbawienna moc zapachów została już dawno doceniona w medycynie alternatywnej. To tutaj stosuje się aromaterapię, której przypisuje się znaczącą rolę w poprawie nastroju i zdrowia człowieka. I rzeczywiście, udowodniono, że niektóre olejki eteryczne poprawiają nasze samopoczucie. Ból głowy łagodzi zapach lawendy, mięty czy bazylii, ból mięśni- cyprysu i rozmarynu, a przy bezsenności pomoże aromat mandarynkowy, różany lub majerankowy. Niektóre olejki eteryczne pomagają w chorobach skóry, a nawet w walce z cellulitem!

Zapach w domu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubrać nasz dom bądź niektóre jego części w przyjemną woń. Kwestia wyboru samej kompozycji zapachowej jest rzeczą dowolną i zupełnie indywidualną. Sprawdzi się to, co odpowiada naszemu zmysłowi węchu i co odczujemy jako miłe, przyjemne i kojące. Pamiętajmy jednak, że aby odnieść pożądany efekt, nie możemy przesadzić z intensywnością zapachu. Inaczej możemy odnieść odwrotny skutek-mieszkanie trzeba będzie wywietrzyć, bo inaczej ciężko będzie w nim wytrzymać.

Jak to zrobić?

Jest kilka sposobów, aby w naszej domowej przestrzeni unosił się delikatny, miły zapach. Oto nasze propozycje:

świecznik z podgrzewaczem

Odświeżacz powietrza – sugeruje, że nasze powietrze wymaga odświeżenia, ale możemy wykorzystać go nie tylko po to, żeby zatuszować nieprzyjemny zapach. Równie dobrze sprawdzi się po prostu w nadaniu miłego aromatu w danym pomieszczeniu. Wystarczy spryskać nim powietrze bądź podłączyć elektryczny odświeżacz do prądu, aby cieszyć się atrakcyjnym zapachem.

Olejki eteryczne – w połączeniu z kominkami aromaterapeutycznymi niezbędnymi do ich zastosowania nadadzą powietrzu aromat i będą stanowiły ładna ozdobę. Do niewielkiej miseczki kominka wlewamy wodę z kilkoma kroplami olejku. Mieszanka ta pod wpływem małej świeczki podgrzewacza paruje, uwalniając przyjemny zapach. Olejek można również dodać do nawilżacza powietrza umieszczonego przy grzejniku.

Świeczki zapachowe – świeczki same w sobie stanowią doskonały element dekoracyjny, ale warto upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i wybrać takie świece, które podczas spalania będą wydzielać ładną woń.

Kadzidełka – czyli substancje zapachowe naturalnego pochodzenia, również dobrze sprawdzą się, jeśli chodzi o nadanie powietrzu aromatycznego zapachu. Najlepiej wbić je do doniczki, w ten sposób zwęglone, opadające części kadzidełek nie spowodują szkód i zabrudzeń.

Saszetki i torebki zapachowe – można uznać je za mini odświeżacze powietrza. Ich działanie jest ograniczone, a uwalniana przez nie woń raczej słaba. Sprawdzą się na przykład włożone do szaf i szafek.

Foto: Photo credit: CUEVA2008 / Foter / CC BY-NC-SA

Foto: Photo credit: elusja / Foter / CC BY-NC-ND

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *