Lustra, lusterka, lustereczka!

mar 07

Lustra, lusterka, lustereczka!

Mając na myśli lustro, skupiamy się głównie na jego praktycznej, użytkowej stronie. Dla większości z nas (bo jednak nie dla wszystkich) jest to rzecz niezbędna w codziennym życiu. To w lustrze przeglądamy się przed wyjściem z domu, to w lustrze sprawdzamy, czy bluzka pasuje do spódnicy a sweter do spodni. Tak, lustro jest niezbędne! Pomijając jednak ten bardzo praktyczny wymiar luster, pełnią one jeszcze jedną ważną rolę. Stanowią doskonały element ozdobny wszystkich pomieszczeń.

Co to jest lustro?

Współczesne lustro to nic innego jak szkło, które odbija światło. Dzięki temu w zwierciadle pojawia się odbicie obiektu znajdującego się przed nim. Oczywiście do produkcji luster wykorzystuje się szkła różnego rodzaju i o różnych odcieniach, a wybór odpowiedniego modelu zależy już tylko od naszego gustu.

Gdzie ulokować lustro?

Lustro jest charakterystycznym elementem wyposażenia mieszkania. Można je powiesić lub postawić wszędzie: w łazience, w przedpokoju, w salonie, w sypialni i w kuchni. Bez względu na to, gdzie umieścimy nasze zwierciadło, z pewnością nie wpłynie to niekorzystnie na wystrój wnętrza. Należy jednak pamiętać, że w różnych pomieszczeniach dobrze będą wyglądały odmienne model luster. Do salonu czy sypialni można dobrać lustro odpowiednio oprawione, stawiając bardziej na jego funkcję dekoracyjną. W łazience natomiast lustro ma przede wszystkim ułatwić codzienne czynności związane z higieną osobistą, przy wyborze powinniśmy zwrócić więc uwagę na funkcjonalność poszczególnych modeli. Pamiętajmy, że lustra mogą w łatwy sposób powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenia. To bardzo duża zaleta, gdy powierzchnia naszego lokum jest niewielka.

lustro na ścianie

Lusterka i lustereczka

Nie należy zapominać, że mówiąc o lustrach, mamy też na myśli małe stojące zwierciadełka, które w razie potrzeby można wziąć do ręki, aby się w nich przeglądnąć. Mowa tu również o mniejszych niż typowe lustra lusterkach przeznaczonych do powieszenia. Także one dodadzą pomieszczeniom uroku, nie tracąc przy tym nic ze swojej funkcjonalności. I jedne i drugie można szybko przestawić lub przewiesić bez konieczności wiercenia dziur w ścianach.

Wobec dzisiejszej oferty rynkowej nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić gotowy model lustra, odpowiednio oprawiony i kolorystycznie dopasowany do naszego wnętrza. Wiele firm oferuje też wykonanie luster na indywidualne zamówienie, nie ma tu w zasadzie żadnych ograniczeń co do wymiarów i kształtu, a także wzoru, koloru oraz stylu oprawy.

Warto więc rozważyć zakup lustra, jeśli chcemy coś w naszym wnętrzu odmienić. Dobrze dobrany model – i umiejętne wykorzystanie jego możliwości- pięknie ozdobi każde pomieszczenie.

foto: Photo credit:VAwebteam/Foter/CC BY-SA

foto: Photo credit: antonychammond / Foter / CC BY-NC-SA

One comment

  1. Małkowskiego /

    Lustra dodają niezwykłego klimatu pomieszczeniom i w zależności od ustawienia mogą powiększać naszą przestrzeń optycznie. Bardzo fajny artykuł :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *