8 sposobów na udekorowanie okien

mar 05

udekorowane oknoOkna są wizytówką domu. Przede wszystkim powinniśmy utrzymywać je w czystości, ale możemy również wykorzystać kilka pomysłów na to, jak wizualnie zwiększyć ich atrakcyjność, by cieszyły oczy domowników i przechodniów.

Sposób 1. Firanki – najpopularniejsza ozdoba naszych okien. Trudno się dziwić, wzorów firan jest mnóstwo, są dostępne w wielu kolorach, różnych rozmiarach, o różnej fakturze i uszyte z odmiennych materiałów. Firany powszechnie szyte są też na miarę, nie ma więc okna, które nie mogłoby zostać przyozdobione firanką. Warto też dodać, że na rynku dostępne są również firany skonstruowane z koralików czy kryształków.

Sposób 2. Zasłonki – o ile firanki widoczne są z zewnątrz budynku, o tyle zasłony są już raczej dekoracją przeznaczoną dla oczu domowników. Również w przypadku zasłon bogactwo wzorów i barw pozwala dobrać odpowiedni materiał do każdego wnętrza. Zasłony nadadzą naszym pomieszczeniom unikalny charakter.

Sposób 3. Rolety i żaluzje – także popularne, choć nie tak dekoracyjne jak opisane powyżej firany i zasłony. Nie można im jednak odmówić praktyczności ani stylu. Są bowiem pomieszczenia, w których się sprawdzą  i w których będą lepszym niż firanki rozwiązaniem.

Sposób 4. Witraże –kojarzą się głównie ze sztuką sakralną, ale obecnie wiele firm oferuje witraże o cechach typowo dekoracyjnych. Możemy zakupić gotowy witraż i powiesić go w oknie, co umożliwia ściągnięcie go w każdej chwili, lub zamówić witraż w postaci naklejki na szybę. Witraże mogą również zdobić okno, będąc jego integralną częścią. Takiej dekoracji nie zmienimy jednak równie łatwo i szybko jak pozostałych.

okno ozdobione kolorowym witrażem

Sposóbh 5. Zawieszki– wykonane z różnych materiałów, np. z filcu. Ozdoby filcowe są tanie, kolorowe i ładne. Występują w formie pojedynczych zawieszek albo w postaci girland. Dużą ich zaletą ogromna ilość wzorów, intensywne kolory, lekkość materiału. W jednej chwili można więc zmienić wystrój okna, dostosowując go do aktualnej pory roku czy świąt.

Sposób 6. Oświetlenie – oświetlenie okien stosujemy przede wszystkim przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jednak również na co dzień okna mogą zostać podświetlone, w dodatku niewielkim kosztem. W oknie możemy postawić np. świece lub lampkę. W sprzedaży znajdziemy też świecące ozdoby do zamontowania na szybach.

Sposób 7. Ozdoby na parapecie – nie ma nic prostszego, by nasze okno odmieniło swe oblicze, jak ustawić na parapecie coś dekoracyjnego – świeczniki, kwietniki, figurki. Pamiętajmy jednak, że liczy się jakość, a nie ilość ustawionych przedmiotów. Jeden reprezentatywny świecznik bądź pęknie kwitnący kwiat zagwarantuje pożądany efekt.

Sposób 8. Folie ozdobne – ciekawe rozwiązanie, które potrafi nadać charakter pustej okiennej szybie. Do wyboru mamy folie matujące i ozdobne, oczywiście w różnych rozmiarach, kształtach i barwach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *