Jak tanio i skutecznie wyciszyć pokój

lut 23

Jak tanio i skutecznie wyciszyć pokój

Jeśli nie miałeś przynajmniej małego konfliktu z sąsiadami, znaczy to że nie bawiłeś się nigdy w swoim mieszkaniu. Z drugiej strony z wiekiem nawet w piątek wieczór chciałbyś cieszyć się całością bębenków. A może pracujesz nad muzyką i nie chcesz zakłóceń? Oto Twój oręż w walce z niepożądanym dźwiękiem.

Sposoby na stałe

Jeśli wiesz zawczasu że będziesz hałasował albo zamieszkasz w głośnej okolicy, będziesz mógł rozwiązać ten problem jeszcze na etapie budowy. Zwłaszcza muzycy i osoby pracujące z dźwiękiem powinny zainwestować w dźwiękoszczelne pomieszczenia, oczywiście na miarę możliwości finansowych. Bez zagłębiania się w techniczne szczegóły, zasadza się to na zastosowaniu grubszych, wielowarstwowych ścian o różnej gęstości, co minimalizuje w trakcie przedostawania się drgania powietrza, znane jako dźwięk. Możesz zainwestować w fachową pomoc – spodziewaj się sporego rachunku, możesz także zaopatrzyć się w dodatkowe warstwy ścian. Zwykła ścianka gipsowa czy wełna mineralna potrafi znacząco wpłynąć na przepuszczalność ścian, podobnie jak gruba masa szpachlowa.

cisza i spokój

Podobnie możesz uczynić z sufitami, dodając „grubości” i różnorodności ścian zwiększasz niechcianym odgłosom ścieżkę do pokonania. Używaj dźwiękoszczelnych materiałów, na rynku jest już dostępny na przykład klej „Green Glue” lub jego zamienniki, a nawet gęstej pianki izolacyjnej.

Sposoby „półstałe”

Nie zapominaj o podłodze, potrafi przenosić bardzo dużo wibracji. W pokojach w których będzie puszczane dużo i głośno muzyki, albo będziesz potrzebował ciszy zadbaj o gęstą i grubą wykładzinę. Jeśli nie chcesz montować niczego do podłogi, może starczyć dywan o podobnych cechach – podłóż pod niego wytłumiające maty dla lepszego efektu. Mogą one również znaleźć zastosowanie na ścianach, używane są przez profesjonalistów do wykładania studiów i kabin nagraniowych. Nie jest może zbyt estetyczna, ale skuteczna. Jeśli nie zależy ci na walorach wizualnych jako skuteczna izolacja może posłużyć ci karton. Wytłaczanki od jajek ułożone gęsto bardzo dobrze pochłaniają drgania. Dla bardziej zaawansowanych zalecamy wykonanie ekranu wytłumiającego, choć jego parametry najlepiej skonsultować z kolegą czy koleżanką – audiofilem.

głośny dźwięk

Zadbaj także o drzwi, najlepiej jeśli wstawisz specjalny model dźwiękoszczelny. Plastikowe okna w swojej naturze dobrze odcinają od niepożądanych hałasów, jeśli jednak nadal czujesz drgania możesz dodatkowej je uszczelnić.

Sposoby tymczasowe

Zawsze możesz sprawę załatwić „na miękko”, czyli po prostu udekorować mieszkanie dodatkowymi warstwami materiału lub tkaniny. Zasłony, kurtyny a nawet koce potrafią zmienić znacząco rozchodzenie się dźwięku po pomieszczeniu. Twoim sprzymierzeńcem, po raz kolejny zresztą, będzie literatura, ponieważ szczelnie wypełniona szafka z książkami zapewnia także solidną izolację. Jeśli to ty będziesz źródłem dźwięków, pamiętaj by przy montażu głośników zastosuj wkładki izolacyjne, które odetną źródło drgania od pozostałych powierzchni. No i pod żadnym pozorem nie ustawiaj ich obok grzejników!

Na pewno znajdziesz połączenie które sprawi że zachowasz przyjacielskie relacje ze swoim sąsiadem, bez znaczenie kto jest źródłem dźwięku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *